Festlig og alkoholfri sidste skoledag i Aarhus med musik og aktiviteter

dato

Aarhus Kommune byder på en festlig og alkoholfri Sidste Skoledag med musik og aktiviteter. Elever kan deltage i konkurrencer og nyde opførelser fra populære musikere. Arrangementet finder sted den 16. maj på GRIM- Festivalplads.

Den 16. maj er dagen, hvor Aarhus Kommunes afgangselever kan se frem til en spændende Sidste Skoledag med et væld af aktiviteter og musik. Arrangementet afholdes på GRIM-Festivalpladsen på Grimhøjvej 20 i Brabrand. Eleverne bydes velkommen mellem kl. 12:00 og 12:30, hvorefter både musik- og aktivitetsprogrammet skydes i gang kl. 12:30.

Programmet byder på optrædener fra kendte navne som KESI, Tessa, MAS, Ozzy og DJ Zuuzan, der vil sørge for at bringe feststemningen til top. Derudover er der arrangeret forskellige konkurrencer, hvor elever kan prøve kræfter med bueskydning, disc dart og affyring af pusterør. For de deltagende elever, der foretrækker en pause fra festlighederne, er der oprettet stillezoner.

Henover de seneste år, mere præcist siden 2021, har Aarhus Kommune valgt at afholde Sidste Skoledag som en alkoholfri begivenhed. Denne konceptændring har nu sat sig som en årligt tilbagevendende tradition.

For at sikre, at arrangementet forløber trygt og sikkert, vil Østjyllands Politi, vagter, samaritter og medarbejdere fra forskellige organisationer være til stede. Derudover vil rådmand for Børn og Unge, Thomas Medom, også være til stede ved arrangementet.

For yderligere information kan Børn og Unge-konsulent Ani Hagopian Larsen kontaktes på ahl@aarhus.dk, politikommissær Lasse Bonde på lab005@politi.dk, eller presseansvarlig Rasmus Ellermann-Aarslev på rasell@aarhus.dk.

https://aarhus.dk/nyt/boern-og-unge/2025/maj-2025/3600-unge-samles-til-et-brag-af-en-sidste-skoledag

Kilde: Aarhus Kommune

Seneste på facebook