De smukke, vilde blomster står i fuldt flor for tiden. Du finder dem blandt andet i vejkanten og i skoven. Men har du helt styr på, hvor og hvor mange blomster det egentligt er tilladt at plukke i naturen? Læs med her og bliv klogere herpå.
En 88-årig kvinde blev torsdag kl. 15.00 udsat for et forsøg på svindel, da en kvinde ringede på døren i den 88-åriges hjem i Beder. Kvinden ved døren påstod, at hun var fra banken og politiet og at nogen havde hævet 13.000 kr. på den 88-åriges konto. Kvinden skulle derfor hente den 88-åriges dankort.
Mandag kl. 16.38 kørte en patrulje til City Vest, hvor en vagt havde tilbageholdt en 11-årig pige og en 14-årig dreng for butikstyveri. Bestyreren i butikken forklarede, at han havde konfronteret den 14-årige dreng, da drengen havde taget en pose slik i butikken, lagt den ned i en medbragt pose og derefter var gået ud af butikken uden at betale.
Hvis den danske sommervarme i år fortsætter som hidtil, kommer vi højst sandsynligt til at døje med langt flere hvepse end sidste sommer.